Novinky
*Stojan umožňuje v místech s nižším příkonem nabíjení výkonem až 180 kW
*Zařídí to vestavěná baterie o kapacitě 115 kWh
*První veřejný stojan tohoto typu v ČR funguje v Praze 4 na Duhové ulici
*Jedním ze spoluvlastníků výrobce stojanu Kreisel je Arnold Schwarzenegger
Řidiči elektromobilů v Česku můžou poprvé vyzkoušet dobíjení na ultrarychlé stanici jejíž součástí je bateriový systém. Kompaktní akumulační DC dobíjecí stanici značky Kreisel s vestavěnou baterií ode dneška funguje na Duhové ulici v Praze 4. Stojan garantuje dobíjení výkonem až 180 kW i v místech s nízkým příkonem v síti. Pojistkou je právě vestavěný bateriový systém o kapacitě 115 kWh, který umí uložit dostatečné množství energie. Společnost Kreisel je rodinná firma z rakouské strany Lipna, mezi její akcionáře patří vedle amerického gigantu John Deer také známý americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.
*Prioritou ČEZ pro příští rok v elektromobilitě je výstavba ultrarychlých stanic *Jejich podíl na celkový výkonu stoupne na 45 %, každý pátý stojan bude ultrarychlý *Výkon celé sítě dosáhne 100 MW, což je ekvivalent elektrárenského bloku *Využívání ultrarychlých stojanů ČEZ podporuje probíhající slevovou akcí Každý pátý stojan ultrarychlý, udržení pozice provozovatele nejvýkonnější české veřejné dobíjecí sítě a nejméně 180 nových stanic s převahou ultrarychlých o výkonu 150+ kW. To jsou hlavní plány ČEZ v elektromobilitě na rok 2025. Díky akcelerované výstavbě ultrarychlých stanic stoupne meziročně výkon sítě ze 70 MW na 100 MW, což je srovnatelné s elektrárenským blokem. Řidiči tak u ČEZ i nadále doplní energii v průměru nejrychleji v ČR. I proto využívání sítě prudce roste. Zatímco loni lidé u stojanů ČEZ odebrali 5,5 mil. kWh certifikované bezemisní energie, letos už to bude výrazně přes 8 milionů. Síť vzniká díky grantovým programům CEF, Operačnímu programu Doprava i z vlastních prostředků ČEZ.
*ČEZ za letošní rok postavil 55 ultrarychlých stojanů, a jejich počet tak zdvojnásobil *Stou ultrarychlou stanici zprovoznil dnes na parkovišti před obchodním řetězcem BILLA v Mělníku *Strategií ČEZ jsou lokality s více ultrarychlými stojany, v Mělníku jich je 6 *Tato kombinace znamená dobití větší části baterie za několik minut *V roce 2025 přidá největší česká síť dalších nejméně 100 ultrarychlých stojanů *Celkově dnes ČEZ provozuje více než 800 dobíjecích stojanů po celé ČR Už sto vysokovýkonných veřejných dobíjecích stanic nabízí ČEZ řidičům elektromobilů. Jubilejní stojan dnes za účasti zástupců ministerstva dopravy a společností ČEZ a BILLA Česká republika začal fungovat na parkovišti před obchodním řetězcem BILLA v Mělníku. Ultrarychlé stojany vznikají v nejvíce frekventovaných lokalitách, aby zákazníci vždy a bez zdržení našli volný dobíjecí konektor a během několika minut doplnili bezemisní energii. ČEZ aktuálně provozuje ultrarychlé stojany po celé ČR a v příštích letech jich postaví další stovky. Dobíjecí místa vznikají díky Operačnímu programu Doprava a z vlastních prostředků ČEZ.
*Přesně po roce je řidičům fleetových e-aut k dispozici nový chytrý futurego kabel. *Oproti loňské verzi má intuitivní povelový displej, archivuje data, je menší, lehčí, má uživatelsky vyměnitelnou SIM a jedná se o stanovené měřidlo. *Připojení k internetu dává fleetmanagerům celkovou kontrolu nad dobíjením auta. *Díky výměnným nástavcům umožní nabíjení elektromobilů kdekoli a kdykoli. *Dobíjecí stanice identifikuje typ použitého nástavce a nastaví optimální parametry pro nabíjení. Stačí připojení k 400voltové nebo 230voltové zásuvce a služební elektromobil může doplňovat energii kdekoli, aniž by to tom fleetový manažer ztrácel přehled. Zařídí to dobíjecí kabel futurego, který díky připojení k internetu a integrovanému fakturačnímu elektroměru umí přenášet veškerá data o dobíjení. Druhá generace tohoto užitečného pomocníka ČEZ pro firemní flotily umožní např. řidičům lepší ovládání díky displeji, výhodou pro provozovatele vozového parku je i archivace dat po dobu jednoho měsíce. Tato přenosná dobíjecí stanice s výměnnou sadou konektorů a dobíjecím výkonem až 22 kW zvyšuje celkovou bezpečnost při dobíjení pro lidi, auta i elektrické sítě.